Sokan azt gondolják, ha egy termék márkás, vagy drágább, akkor nem is lehet káros hatása szervezetünkre. Sajnos ez nem igaz. Háztartásunkban számos kozmetikum, testápoló, tusfürdő tartalmaz káros anyagokat. Sőt! Az edények, amikben élelmiszert tárolunk, vagy amiket ételek készítéséhez használunk sem mindig veszélytelenek. A hormonmodulánsok sajnos már a mindennapjaink részét képezik.
Hormonmodulánsok
A hormonmodulánsok azok az idegen, szerves vegyületek, amik képesek sejtjeink hormon receptoraihoz úgy kapcsolódni, hogy ezzel elfoglalják a valódi hormonok helyét, majd a receptoron keresztül stimulálják szerveinket.
Ezzel egyfajta külső befolyást gyakorolnak hormonális rendszerünkre, mellyel annak érzékeny egyensúlyát borítják fel.
A hormonális egyensúly elvesztésének különböző következményei lehetnek. Kezdetben szinte észrevehetetlen tünetek, melyek fokozódhatnak, vagy újabb és újabb tünetek jelenhetnek meg. Ezek a folyamatok később akár gyógyszeres kezelést igénylő hormonális betegségek kialakulásához is vezethetnek.
Kialakulhatnak pajzsmirigy problémák, mellékvesét érintő betegségek, vagy a nők esetében a petefészek hormon termelését érintő káros folyamatok.
Ilyen hormonmodulánsok az úgynevezett xenoösztrogének. Ezek olyan kémiai vegyületek, amelyek a vegyipar állít elő, és azok az emberi szervezetbe kerülve a szervezet által termelt női nemi hormonhoz, az ösztrogénhez hasonlóan viselkednek, és így befolyásolják a hormonális rendszer természetes működését. Mivel felborítják a hormonfolyamatokat, így a szervezet hatékony immunvédekezését is képesek blokkolni.
A káros vegyi anyagok sajnos ma már mindenhol körülvesznek minket. Ott vannak a talajban, az ivóvízben, a feldolgozott élelmiszerek csomagolásain, és magukban az ételekben is.
Amellett, hogy hormonális folyamatokat befolyásolnak nagyon lassan is ürülnek ki szervezetünkből. Az emberi szervezet ugyanis nem képes a xenoösztrogéneket lebontani, ezért szervezetünkbe kerülve hosszú ideig jelen vannak, évekig vagy évtizedekig.
A vegyületek többsége zsírban oldódik, ezért az állati vagy emberi szervezetbe kerülve a nagy zsírtartalmú szövetekbe raktározódnak. Nézzük, mik ezek az anyagok, és hol kerülhetünk velük kapcsolatba?
Dioxin
A dioxin egy olyan vegyületcsoport, amely egyes gyártási és égési folyamatok melléktermékeként jön létre. Többek között gyomirtó szer gyártása vagy papírgyártás, festékek, ragasztók égetése, házi szemétégetés során is képződik. Dioxin keletkezik az egyes fehérítési eljárások során is, ezért a fehérítési eljárásokkal készült termékek szennyezettek. Ilyenek például a tamponok, intim betétek, WC papírok, pelenkák, szalvéták. Ez esetben a dioxin a bőrrel vagy nemi szervekkel érintkezve jut be a szervezetbe.
Parabének
A parabéneket (parabens) az 1920-as években kezdték el alkalmazni kozmetikai szerek tartósítószereként. Megtalálható testápolóban, kézkrémben, tusfürdőben, samponban, fogkrémben, különböző sminkekben, arclemosóban, hajfestékben, körömlakkban. Ezen kívül gyógyszerek, élelmiszerek, cipőápoló krémek, ragasztók, zsírok, olajok tartósítására is használják.
A címkéken az összetevők között a következőképpen szerepelnek: butilparabén (butylparaben), etilparapén (ethylparaben), izobutilparabén (isobutylparaben), metilparabén (methyilparaben).
Triklozán
A triklozán (triclosan) leggyakrabban szájvizekben, dezodorokban, szappanokban,, tisztítószerekben található meg. A termékekhez egyfajta fertőtlenítő adalékként keverik hozzá, mivel antibakteriális, gombaölő hatású. De jelen van ruházati termékeken, cipőkben, bútorokban, festékekben, konyhai eszközökben (kés, vágódeszka), ragasztókban, műanyagokban, gumiban, szőnyegben, latex anyagokban ugyanúgy fertőtlenítési célból.
Ftalátok
A ftalátokat (phtalates) elsősorban PVC lágyítására használják annak érdekében, hogy rugalmasak legyenek az ebből készült termékek. Megtalálható gyerekjátékokban, műszaki cikkekben, tapétákban, kenőanyagokban, zuhanyfüggönyökben, rovarirtószerekben, műanyag csomagolásokban, de egyes fajtáit használják kozmetikai termékekben, körömlakkokban, hajlakkokban, samponokban, hajlakkokban.
BPA,PFOA,PCB,PBB,PBDE,PBBE
A BPA-t (biszfenol A) polikarbonát műanyagok előállításához használják fel. Megtalálható étel-, italhordó eszközökben (cumisüvegek, palackok, műanyag tányérok, fém konzervdobozok, befőttes üvegek teteje), sportfelszerelésekben, egyes fogtömésekben.
A BPA elsősorban (90%-ban) a táplálkozás során juthat be a szervezetünkbe, például ételkészítés, melegítés, savas, lúgos folyamatok hatására vagy hosszan tartó tárolás eredményeképpen.
A BPA jelenlétét nem kötelező jelölni a műanyagokon, de egyes gyártók feltüntetik azt, ha a termék BPA mentes (BPA free). Emellett fontos ellenőrizni a műanyag alján esetleg szereplő háromszögben lévő számot. A nemzetközi sztenderdek szerint a 3-as és a 7-es jelölésű műanyagok tartalmazhatnak BPA-t.
A PFOA (perfluoroktánsav) alkalmazásával leggyakrabban a teflon gyártása során találkozhatunk. Emellett más olyan felületek kialakításához is szükség van rá, melyek tapadás- és rozsdamentességet, valamint vízlepergető hatást biztosítanak.
A PCB-k (poliklórozott bifenilek) szervezetünkben elsősorban szennyezett levegővel és szennyezett élelmiszerrel kerülhetnek. Egyik veszélyük, hogy bekerülhetnek az anyatejbe is.
A PBB-k (polibrómozott-bifenilekaduló) és PBDE,PBBE-k (polibrómozott-difenil (bifenil)-éterek) kedvező tulajdonsága, hogy visszaszorítják az égést, illetve megakadályozzák a tűz tovaterjedését. Alkalmazzák őket elektromos berendezések gyártása, bútorkészítés, kárpitozás, textilgyártás, matracok szövetei és egyéb háztartási cikkek előállítása során.
- Ez is érdekes lehet: Tényleg drágább az egészséges életmód?
Az összes xenoösztrogént lehetetlen felsorolni, és nem is cél őket megtanulni. Arra azonban mindenképpen érdemes odafigyelni, hogy milyen, a vegyipar által előállított szereket használunk, mit és hogyan eszünk és milyen tárgyakkal vesszük magunkat körül.
- Műanyag palackok helyett használjunk fémből, üvegből vagy BPA-mentes műanyagból készül kulacsokat, flakonokat.
- Kerüljük a műanyag és teflon edényeket. Helyettük használjunk öntöttvas, kerámia vagy üveg (jénai) edényeket.
- Ipari kozmetikumok helyett használjunk kizárólag természetes összetevőkből készült kozmetikumokat. Vagy készítsük mi magunk közmetikumainkat természetes alapanyagokból.
- Tisztításra használjunk természetes anyagokat, mint például az ecet és a citromsav, melyek kiváló vízkőoldó és fertőtlenítő hatással bírnak.
- Parfümök helyett használhatunk magas tisztaságú illóolajokat is. Ezeknek ráadásul jó illatuk mellett számos kedvező hatása is lesz szervezetünkre.
További érdekességekért, és életmód tanácsadásért keresd a WINTEAM csapatát!
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Szúnyogok segítségével küzdenék le kutatók a maláriát
Kína valóban a titokban tartott repülőgép-hordozójával gyakorlatozik?
Egy orosz törvényhozó szerint Putyinnak ‘minden joga megvan arra’, hogy a NATO-országokat támadja
65 ezer évvel ezelőtt a neandervölgyiek már ragasztót gyárthattak
Egy meteorit alapján a Marson is létezhettek melegvizes források
Hüpszipülé, az ókori görög királnyő, aki minden férfit megöletett a szigetén